Dünya ve Türkiye’de Islık Haberleri

KANARYA ADALARI SAKİNLERİ YENİDEN ŞAKIMAYA BAŞLIYOR.
Adaların unutulmaya yüz tutan geleneksel "ıslık dili" ilkokul müfredatına girdi.Yokolmaya yüz tutan dillerden biri daha diriliyor.Kanarya adaları'ndan La Gomera Adası'nın geleneksel ıslık dili Silbo Gomero ilkokullarda zorunlu ders oldu.
La Guana üniversitesinden araştırmacı doktor Francisco Rivero,gerçek Silbo Gomero ustaları var ama çogu çok yaşlı.Bu nedenle hükümet yetkilileri Silbo'yu ilkokullara zorunlu ders olarak koydu.Çocukların yerel kültürlerini unutmamaları için bu gerekli diyor.
Silbo Gomero,4 sesli ve 4 sessiz harften oluşuyor.2-3 km. öteden bile rahatlıkla duyulabiliyor.Bölgenin daglık olması,çok sayıda aşılması zor vadinin bulunması bu dilin adada tutulmasını saglamış.15. yy. da ispanyolların kanarya adalarının fethinden önce ortaya çıktıgı tahmin edilen Silbo gomero,sadece bir mesajlaşma biçimi degil...
Orjinali berberice olduqu sanılan Silbo Gomero,başlı başına bir dil.Doktor Rivero,Silbo'nun tıpkı Kastilya ispanyolcası gibi bir dil olduqunu söylüyor.Ancak bu dil harflere degil,tonlara dayanıyor.Islık ispanyol gramerine uygun olarak,çeşitli frekanslarda çalınıyor.
Eger inqilizce ıslık çalsaydık,bunu ing. kurallarına göre yapardık.Silbo birbirinden kopuk kelimelerden oluşmuyor.Akıcı bir dil,gerçekten sohbet etmek mümkün.
Kanarya adalarının en eski sakinleri için Silbo bir nevi cep telefonuydu.Birley söylemek isteyen biri bunu ıslıga döküyor,ıslıgı duyanlarsa aynısını çalıyordu.Böylece mesajlar adanın bir ucundan digerine ulaşıyordu.Silbo'yu Fas'taki berberilerin ada sakinlerine ögrettikleri sanılıyor.Kanarya adaları ile fas berberileri arasında yakın bir ilişki bulunuyor.Atlas daqlarında yaşayanlarında ıslıkla anlaştıklarına dair ipuçları var.
Haber:İbrahim Cırıt
Ekleme:23-04-2006